NÄDAL 5, “Make yourself look good online”

Tänases blogipostituses räägin netiketist ja täpsemalt siis ühest käsust Virginia Shea liigituse alusel. Selguse huvides, toon välja 10 käsku (inglise keeles), kuid täpsemalt süvenen viiendasse käsku – “Makse yourself look good online”. Antud teema puhul lähtun enda isiklikule kogemusele.

  1. Remember the Human.
  2. Adhere to the same standards of behavior online that you follow in real life.
  3. Know where you are in cyberspace.
  4. Respect other people’s time and bandwidth.
  5. Make yourself look good online.
  6. Share expert knowledge.
  7. Help keep flame wars under control.
  8. Respect other people’s privacy.
  9. Don’t abuse your power.
  10. Be forgiving of other people’s mistakes.

Kõigepealt, miks valisin viienda punkti? Seda seetõttu, et välimus on olnud minu elus üks väga suur pidev dilemma ja enesega võitlemine. Ja mitte seetõttu, et ma oleksin olnud jube kenalt riides käinud populaarne “mimm”, vaid seetõttu, et ma olin alati enda suhtes väga ebakindel. Ma kandsin tihti riideid, mis ei olnud populaarsed või piisavalt trendikad. Ja seda seetõttu, et mul puudus absoluutselt stiilitaju ning oskus end riietada tollel ajal normile ilus + stiilne = populaarne. Ühesõnaga, see kohmetus ja ebakindlus paistab välja kõikidel minu piltidelt keskkoolist kuni gümnaasiumi viimase klassini. Ja umbes kesskoolis, kui olin väga ebamäärase riietumisstiiliga pubekas, kes kuidagi kuhugile tüdrukute seltskonda ei sobinud, sain ma kodus ligipääsu internetti. Ja kuigi mul puudus igasugune välimuslik trump reaalelus, oli mul imepärane trump aga internetis suhtlemiseks – tohutult hea kirjalik väljendamisoskus koos elementaarse viisakusega.

Ning sealt sai alguse minu sotsiaalsus. Ma võiks öelda, et minu reaalelu introvertsus digimuundus internetis ekstravertsuseks. Ma leidsin kiirelt kõigiga ühise keele. Mul oli alati vastaspoolega millestki rääkida. Ning õnneks olid ka erinevad jututoad piisavalt kättesaadavad, et ma nendeni tee leidsin ja sattusin lõpuks toredasse gruppi, kellega me hakkasime ka reaalses elus kohtuma. Ja tol korral, kui kohtusin esimest korda selle pundiga kuskil lasnamäe suvalises grillis – tundsin ma end selles seltskonnas mugavalt. Sest nad olid mind aksepteerinud ning mitte keegi meist ei olnud mingisugusel populaarsuse võistlusel.

Mida aeg edasi, seda enam oskasin ma oma avatust aga kanda ka reaalsesse ellu ning õppisin oma introverdina välja paistma ekstravert. Kogu ülejäänud elus on see mind väga palju edasi aidanud. Ning kuigi peale mingeid ametlikke sotsiaalseid üritusi, kus olen oma suhtlemisoskused rakendanud ja suutnud väga hea esmamulje jätta, olen ma emotsionaalselt väsinud – olen ma saanud väga häid tutvusi, mida on elus vaja läinud.

Veel üks teema, mis puudutab elementaarset viisakust internetiavarustes on kirjastiil. Ja siinkohal ma ei pea silmas ainult kirjavahemärke messengeri vestluses või isegi kommentaariumites, vaid tahan juhtida tähelepanu sellele, et kõikidel ei ole võimalik jälgida kõiki kirjareegleid ja neid ei tohiks seetõttu hukka mõista. Pean siinkohal silmas düsgraafikuid. Eriti õelad tunduvad olevat Facebooki mitte-nii anonüümsed Mari Olen stiilis kirjutajad, kes ei oska midagi sisuliselt öelda vastuseks, vaid kukuvad materdama isiku kirjavigu. Just materdades või lausa sõimates (“Õpi enne kirjutama, kui tuled siia arvamust avaldama”, “Kas sul on mingi kaks klassi haridust, et sa ei oska kirjutada?”). Ja kui aus olla, siis mul on nendest natukene kahju. Nende kommentaarid on mõnikord täitsa asjalikud ja sisuga aga sellised labased vihapursked kaaskodanike poolt lükkavad sellised inimesed isolatsiooni ja nad ei julgegi enam oma arvamust avaldada. Mis on kurb, sest pandeemia ajal jäi ju suures osas suhtlusvahendiks ainult internet.

Üritan oma jutu kokku võtta. Mind on internet ja võimalus interneti kaudu leida endale sõpru ning tuttavaid, väga palju aidanud. Ning minu edu võti on olnud need elementaarsed kümme reeglit. Ma ei ole nende kümne käsuga varasemalt kokku puutunud kuid tunduvad piisavalt iseenesest mõistetavad, et olen nendest ka oma käitumise juures lähtunud.

Blogi lugejatele aga soovin öelda – olge rohkem andestavad ning abivalmimad. Internet on suurepärane tööriist endale suhtlusvõrgustiku loomiseks kui ka enda maine kahjustamiseks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s